Podczas zajęć zapoznamy Was z najnowszych trendami rękodzielniczymi. Pokażemy, jak w sposób niezwykle kreatywny łączyć techniki typu decopage, scrapbooking, czy cardmaking, z którymi zapoznaliśmy Was we wcześniejszych projektach.

  • Każdy Uczestnik warsztatów zamieni szlachetne białe wydmuszki gęsie na stare, niemal kamienne, patynowane. Sam wykona i udekoruje dekorami przestrzennymi wydmuszki, pomaluje, postarzy różnymi technikami. Każdy uczestnik wykona 3-4 wydmuszki gęsie trzema różnymi metodami.
  • Każdy wykona także „Exploding Box okolicznościowy”, czyli kartkę w formie pudełka, które po otwarciu rozkłada się i odkrywa co ma w środku. Można tam włożyć łakocie, biżuterię zdjęcia lub inny drobiazg...

Kiedy? Cykl zajęciowy potrwa 3 dni x 4 godz. (łącznie 12 godzin) i odbędzie się w lipcu/sierpniu.

Liczba uczestników: ok. 10 osób.

Prowadzące: Anna Mikuś i Edyta Tyszka ze Szczecina, nauczycielki od kilku lat hobbystycznie zajmujące się kreatywnym rękodziełem; inicjatorki i opiekunki szkolnych kół artystycznych „Hand Made”.

Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).

Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.

Podczas warsztatów nauczycie się wyplatania bransoletek z koralików na krośnie. Dowiecie się czym jest osnowa, a czym wątek – jak dobrać odpowiednie nici i zapięcie. Każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji krosno i różnego rodzaju koraliki. Będzie można korzystać z gotowych wzorów– schematów przygotowanych specjalnie na warsztaty.

Będziecie rozwijać dokładność, cierpliwość, spostrzegawczość, poznacie sposoby zastosowania współczesnych technik tkackich. Wykonacie na krośnie bransoletkę oraz poznacie podstawy tworzenia ażurowych bransoletek na igle.

Co najważniejsze, każdy ze spotkania wyjdzie z gotową niepowtarzalną bransoletką. Delikatne, leciutkie, kolorowe, szerokie lub wąskie, etniczne lub eleganckie – bransoletki na krośnie są niekwestionowanym hitem, i to w dodatku takim, którego tworzenie to sama przyjemność.

Co kilka lat należy powtarzać szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, dlatego w ramach zajęć pt. "Mamy nadciśnienie na wiedzę” przypomnimy i przećwiczymy, jak postępować w najczęściej zdarzających się stanach zagrożenia życia, ze szczególnym akcentem na przypadki charakterystyczne dla seniorów.

Program kursu obejmie m.in.:

  • ocenę stanu osób poszkodowanych,
  • zabezpieczanie ran i krwotoków,
  • resuscytację krążeniowo-oddechową,
  • reakcje uczuleniowe,
  • postępowanie w złamaniach, urazach głowy, napadzie padaczki, zadławieniu, przypadku wystąpienia: zawału serca, zatrucia, udaru, wylewu,
  • sposób zgłaszania służbom ratunkowym informacji o sytuacjach zagrożenia życia (informacja o numerze 112).

Dominującą formą zajęć będą praktyczne ćwiczenia mające na celu rozwijanie poszczególnych umiejętności. Do dyspozycji kursantów będą m.in. fantom oraz szkoleniowy defibrylator zewnętrzny AED.

Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Zajęcia potrwają 2 dni x 4 godziny.

Liczba uczestników: min 10 osób.

Dodatkowe informacje: spośród uczestników zajęć rozlosujemy profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.

W okresie jesienno-zimowym swoje żniwo zbiera tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem. To obecnie jedna z najczęstszych przyczyna zatruć w Europie. W statystykach zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem.

Źródłem czadu w domach i mieszkaniach najczęściej są niesprawne urządzenia grzewcze (np. piece). Największe ryzyko zaczadzenia dotyczy osób w podeszłym wieku, oraz osób z wadami serca/niewydolnością układu oddechowego. Tylko w minionym sezonie grzewczym odnotowano w Polsce 3878 zdarzeń z czadem, rannych zostało 2229 osób, a śmierć poniosło 50!

Szkolenie obejmie m.in. następujące zagadnienia:

  • Co to jest czad? Jakie są przyczyny powstawania czadu?
  • Jak rozpoznać zaczadzenie u siebie i domowników zanim będzie za późno?
  • Postępowanie ratunkowe.
  • Jak ustrzec siebie i domowników.
  • Najczęstsze przyczyny pożarów w gospodarstwach domowych.
  • Postępowanie ratunkowe przy pożarach we wstępnym stadium (np. jak w 2 sekundy ugasić palący się oleju kuchenny i dlaczego nie można zalać go wodą; dlaczego nie można włączać światła jeżeli w nocy poczujemy woń gazu...).
  • Dlaczego nie należy palić śmieci w domowych kotłach ciepła.

Kiedy? Szkolenie planowane jest na późną jesień, kiedy to zaczyna się sezon opałowy i pojawia się skokowy przyrost interwencji służb pożarniczych związanych z opisanymi powyżej sytuacjami. Szkolenie potrwa ok. 4 godz.

Gdzie? Zajęcia odbędą się w sali remizy strażackiej.

Prowadzący: mł. asp. Wojciech Patynowski - strażak, starszy ratownik w jednostce ratowniczo-gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, słuchacz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.

Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.

Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.

Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.

Program warsztatów wikliniarskich umożliwi Wam poznanie w praktyce podstawowych splotów plecionkarskich, rozwinięcie umiejętności, pobudzenie wyobraźni plastycznej i przestrzennej poprzez techniki plecionkarskie. Ponadto dowiecie się jak uprawiać i pozyskiwać wiklinę oraz jak przygotować ją do pracy.

Podczas warsztatów wikliniarskich dowiecie się, jak powstają kosze wiklinowe i inne przedmioty użytkowe z wikliny, a także samodzielnie takowe wykonacie. Warsztaty realizowane będą w wymiarze 3 spotkania x 4 godziny.

Prowadzący: Zbigniew Kołodziejczyk – założyciel i właściciel pracowni Wikliny "REMIZA” w Łupowie w (dawnej remizie strażackiej). Jest znanym producentem wyrobów z wikliny z niemal 20-letnim doświadczeniu na rynku, a jego prace docierają do odbiorców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Specjalizuje się w tworzeniu niepowtarzalnych wyrobów z wikliny (kosze wiklinowe, stoły, krzesła, figurki, ozdoby, dekoracje ogrodowe).

Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.

Harmonogram zawodów:

  • dzień I - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień II - eliminacje(min 13 osób)
  • dzień III - finał(10 osób).

Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.

Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).

Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).

     

Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno