W ramach zajęć tworzyć będziecie ceramiczną pamiątkę bezpośrednio związaną ze swoją wsią poprzez wykorzystanie motywów okolicznej przyrody. Podczas warsztatów nabędziecie praktycznych umiejętności, tworząc przedmioty różnymi technikami: wałeczkowania, wyklejania form, rzeźbienia.
Każdy z Was wykona co najmniej dwa różne przedmioty (zdobiony talerz, statuetka, figurka itp.)
Kiedy? lipiec - sierpień 2019. Zajęcia potrwają 3 dni x 3 godziny.
Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.
Liczba uczestników: 10 - 15 osób.
Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały na zajęcia.
Prowadząca: Bogusława Sługocka - artystka, pracownik Dębnowskiego Ośrodka Kultury, instruktor Pracowni Rzemiosła Artystycznego DOK, specjalizuje się w ceramice artystycznej, uczestniczyła w licznych warsztatach i szkoleniach doskonalących warsztat pracy (np. w 2011 r. uzyskała certyfikat I, II i III stopnia z ceramiki artystycznej).
Przy suto zastawionych stołach i doskonałej muzyce na żywo odbędzie się Bal Seniora. Bal będzie okazją by potańczyć, powspominać, pośmiać się i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych i... nowych znajomych.
Z uwagi na to, że tegoroczna odsłona projektu „Pora Seniora” obejmie aż trzynaście wsi, zorganizujemy Bal, który będzie miał międzywiejski i integracyjny charakter.
Kiedy? 31 sierpnia 2019, godz. 19:00-01:00.
Gdzie? Bal odbędzie się w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie. Mieszkańcom poszczególnych wsi zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony, a także drobny poczęstunek i napoje.
Podczas szkolenia z zakresu pierwszej pomocy pt. "Mamy nadciśnienie na wiedzę” dowiesz się jak postępować w najczęściej zdarzających się stanach zagrożenia życia, ze szczególnym akcentem na przypadki charakterystyczne dla seniorów.
Program kursu obejmie m.in.:
Dominującą formą zajęć będą praktyczne ćwiczenia mające na celu rozwijanie poszczególnych umiejętności. Do dyspozycji kursantów będą m.in. fantom oraz szkoleniowy defibrylator zewnętrzny AED.
Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Zajęcia potrwają 2 dni x 4 godziny.
Liczba uczestników: min 10 osób.
Dodatkowe informacje: spośród uczestników zajęć rozlosujemy profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.
Wraz z wiekiem pojawiają się problemy z chodzeniem, widzeniem i słyszeniem. Mimo ogólnej dobrej kondycji w organizmie starszej osoby zachodzą zmiany, które rzutują na jej sprawność na drodze.
Wypadek dla starszej osoby jest szczególnie niebezpieczny. Leczenie obrażeń u seniorów to długotrwały proces, a odzyskanie pełnej sprawności często zupełnie niemożliwe. Każdy senior, niezależnie od wieku, powinien też pamiętać, że będąc pokrzywdzonym w wypadku ma mniejsze szanse na przeżycie ponieważ z racji wieku jego organizm jest słabszy.
Proponowane szkolenie będzie miało na celu uświadamianie szeregu niebezpieczeństw związanych z ruchem drogowym a także zapoznanie z technikami i metodami jak przeciwdziałać istniejącym zagrożeniom. W programie zajęć znajdą się następujące zagadnienia:
Kiedy? wrzesień - październik 2019. Cykl zajęciowy to 2 dni x 4 godziny.
Liczba uczestników: min 10 osób.
Prowadzący: Filip Grega - specjalista w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego), instruktor nauki jazdy, egzaminator na prawo jazdy, konsultant w zakresie prawa o ruchu drogowym, ustawy o kierujących pojazdami, czasie pracy kierowców oraz systemu oznakowania dróg. Zdobywca ogólnopolskiej nagrody w prestiżowym konkursie "Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2017" organizowanym pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Szkolenie „Bezpieczne finanse seniora” pozwoli Ci na poznanie zasad bezpiecznego korzystania z dostępnych instrumentów finansowych szczególnie kredytów, pożyczek a także uwrażliwi Cię na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z wyłudzaniem pieniędzy (np. metoda „na wnuczka”).
Planowany zakres tematyczny szkolenia:
Drodzy seniorzy, aby ustrzec Was przed działaniem manipulantów i oszustów zapoznamy Was z typowymi sposobami działania sprawców (sposoby manipulacji w sprzedaży - agresywne formy sprzedaży).
Kiedy? lipiec - sierpień 2019. Cykl zajęciowy to 2 dni x 4 godz.
Liczba uczestników: min 10 osób.
Prowadząca: Katarzyna Zwarzany - ekonomistka, specjalista ds. komunikacji społecznej z Oddziału Okręgowego NBP w Szczecinie, wieloletni trener edukacji ekonomicznej i finansowej, prowadziła dziesiątki szkoleń z zakresu bezpieczeństwa finansów osobistych, pedagog z doświadczeniem w pracy z seniorami.
Zajęcia "Ludowość w Polsce Zachodniej" przybliżą Ci polską tradycję uświetniania obrzędów związanych z porami roku, świętami religijnymi i wierzeniami, poprzez poznanie pieśni tradycyjnych oraz plastyki obrzędowej.
Podczas zajęć nauczysz się wykonywania z naturalnych materiałów (szyszki, żołędzie, sznurki, drewno...) ozdób zgodne z tradycją zaduszną i bożonarodzeniową, a także poznasz pieśni śpiewane podczas tradycyjnych spotkań gospodarskich (darcie pierza, kiszenie kapusty). Poznasz także podstawy plecionkarstwa i bibułkarstwa, które należą już do sfery ginących zawodów wiejskich.
Kiedy? sierpień - październik 2019. Odbędzie się 15 godzin zajęć (5 dni x 3 godziny).
Gdzie? Zajęcia odbędą się w sali świetlicy wiejskiej.
Liczba uczestników: 10-15 osób.
Dodatkowe informacje: zapewniamy drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto itp.) oraz niezbędne materiały do pracy.
Prowadzący: Anatol Wierzchowski - instruktor Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie, pasjonata i inicjator wydarzeń kulturalnych.
W budżecie projektu zaplanowaliśmy pulę środków w wysokości 9 tys. złotych na wsparcie finansowe Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zgłoszonych przez Was!
Inicjatywa oddolna może mieć bardzo różną formę np.: wytyczenie ścieżki rowerowej, wykonanie prac porządkowych w nieestetycznych punktach wsi, organizacja festynu, zabawy choinkowej dla dzieci, warsztatów rękodzieła, rajdu rowerowego, zawodów sportowych, warsztatów muzycznych, pleneru malarskiego, białkowanie drzew, stworzenie makiety wsi, sadzenie drzewek, wykonanie karmników dla zwierząt itd. Paleta pomysłów jest w zasadzie nieograniczona!
Na jedną inicjatywę można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 600 złotych, zatem w ramach projektu, do grudnia 2019 r. dofinansowanych zostanie co najmniej piętnaście różnych inicjatyw oddolnych. W przypadku szczególnie wartościowych inicjatyw oddolnych organizator zastrzega sobie prawo zwiększenia (ponad wskazany limit) puli środków na owe inicjatywy.
Reasumując: Wy wymyślacie inicjatywy a my pokrywamy koszty materiałów, narzędzi niezbędnych do jej realizacji!
Regulamin naboru inicjatyw oraz szablon wniosku o dofinansowanie znajdziecie w zakładce "Kontakt"
Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w zakresie zgłaszania i realizacji inicjatyw oddolnych jest Maciej Patynowski. Nabór Senioralnych Inicjatyw Oddolnych zostanie poprzedzony specjalnym szkoleniem pt. „Seniorzy w działaniu”.
Podczas proponowanych warsztatów florystycznych zajmiecie się wykonaniem wianka adwentowego oraz stroika świątecznego na stół. Warsztaty potrwają ok 5 godzin.
Wykonanie wianka adwentowego:
Wykonanie stroika na stół:
Kiedy? grudzień 2019.
Gdzie? Zajęcia odbędą się w świetlicy wiejskiej.
Liczba uczestników: ok 10 -12 osób.
Prowadząca: Agnieszka Niewinowska - z wykształcenia pedagog specjalny, od wielu lat pracujący jako terapeuta, prowadzi pracownię plastyczną, wcześniej florystyczną. Wielokrotnie prowadziła warsztaty z różnymi grupami wiekowymi w tym: seniorami, młodzieżą, dziećmi z różnych technik arteterapii. Ukończyła liczne kursy artystyczne.
Zorganizujemy dla Was, oraz seniorów z pozostałych ośmiu wsi objętych projektem, dwa wyjazdy do Gorzowa Wielkopolskiego lub Szczecina (w zależności od dostępnej oferty/repertuaru), gdzie będziecie mogli skorzystać z oferty kulturalnej wybranych instytucji (np. Teatr Polski w Szczecinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Filharmonia Szczecińska, Teatr im. J.Osterwy w Gorzowie, Filharmonia Gorzowska, Kino).
Udział w wyjazdach, jak we wszystkich innych działaniach, będzie zupełnie darmowy. Finansujemy koszty dojazdu autokarem oraz biletów wstępu!
Kiedy? wrzesień - grudzień 2019. Dokładne terminy zostaną podane jesienią.
Sprawdzonym sposobem na aktywizację (głównie) męskiej części społeczności seniorów będzie organizacja rekreacyjnego Turnieju Wędkarskiego Seniorów w wędkarstwie spławikowym pt. "Nestor wędkarstwa". Turniej będzie miał charakter międzywiejski. Podczas zawodów uczestnicy zawalczą o puchar mistrza oraz profesjonalny sprzęt wędkarski.
Zwycięży zawodnik, który w określonym czasie (90 minut) złowi ryby o największej masie (pomiar wykonany wagą elektroniczną). Finałem zawodów będzie wspólny poczęstunek. Zachętą będą okolicznościowe puchary i cenne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego o łącznej wartości 750 zł.
Harmonogram zawodów:
Planowany termin zawodów: 20-22 czerwca.
Gdzie? Zawody odbędą się na stawie rybnym przy ośrodku „W Sam Las” w Barnówku (gm. Dębno).
Dodatkowe informacje: osobą do kontaktu w sprawie zawodów jest Andrzej Lewandowski - Sołtys Różańska (tel. 791 778 315).
![]() |
Projekt „Pora Seniora w powiecie myśliborskim” współfinansowany jest ze środków |
![]() |
![]() ![]() |